FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


RÓWNIA Resto Bar z Zakopanego – sprawdzamy dostawcę pod kątem dostępności produktu

RÓWNIA Resto Bar to nowa restauracja przy ul. Słonecznej 2A w Zakopanem, która proponuje swoim gościom kuchnię polską oraz doskonałą pizze.

Rozmawiamy z manager restauracji Dominiką Matras i szefem kuchni Maciejem Neonkiewiczem.

 

Czy w ramach restauracji prowadzicie Państwo catering? Jakie dania proponujecie Państwo w ramach cateringu?

Dominika Matras: W naszej ofercie znajduje się catering oraz dania na dowóz. Klient może zamówić zimną płytę, zestawy obiadowe lub ciepłe posiłki –  zupy, dania główne, makarony. Możemy zaoferować również różnego rodzaju pizze mięsne i bezmięsne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Czy oprócz drobiu i wieprzowiny w menu znajdują się potrawy z innych rodzajów mięs? Jakie?

DM:W stałej ofercie mamy kaczkę, antrykot wołowy, schab wieprzowy i fileta z kurczaka. Oprócz tego realizujemy również dodatkowe zamówienia. Jeżeli grupa gości zamówi danie z dziczyzny to jesteśmy w stanie je przygotować. Ostatnio na specjalne zamówienie szef kuchni przyrządził comber z jelenia. Ze względu na to, że gusta i smaki naszych gości są różnorodne, staramy się dopasować do naszych klientów.