FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Biały nalot solny na wędlinach - jak usunąć?

 

Wykwity solne na wędlinach dojrzewających - jak sobie z nimi radzić?

 

Wędliny dojrzewające to wyroby cechujące się dużą wartością energetyczną i odżywczą. Ich zaletą jest trwałość a także doskonałe walory smakowe. Uzyskanie odpowiedniego smaku wędlin  jest zależne od takich czynników jak surowiec, właściwości mięsa, przemiany mikrobiologiczne, przyprawy. Na smak wpływa także dym wędzarniczy. Proces fermentacji i dojrzewania wędlin, to współdziałanie pomiędzy warunkami jakie panują w komorze dojrzewalniczej a samą recepturą i przygotowaniem  wędlin.

 

Często pojawiającym się defektem wynikającym z dojrzewania wędlin jest pojawienie się na powierzchni fermentowanej wędliny białych  wykwitów. Powstają one często na powierzchni wyrobów przechowywanych przez dłuższy czas, jednak warunki powstawania tego zjawiska nie są znane. Defektowi sprzyja jednak zmiana warunków przechowywania wyrobów, jeżeli wyroby przechowywane są w zbyt niskiej temperaturze lub wysokiej wilgotności powietrza.  Jej źródłem jest kreatyna własna mięsa. Do powstawania wykwitów kreatyny na powierzchni wędlin przyczynia się kwas mlekowy. Naloty te są całkowicie nieszkodliwe, ale w znacznym stopniu obniżają wartość handlową towaru.

 

Nieodpowiedni dobór czynników i składników w procesie dojrzewania wędlin  powoduje, że w ostateczności otrzymujemy produkt, który jest matowy, ma zmarszczoną osłonkę lub jest nierównomiernie nabłyszczony. Ta sytuacja to problem w wielu zakładach mięsnych. Jeśli wykwity solne są widoczne lub wyczuwalne, to należy usunąć je mechanicznie. Najczęściej jednak praktykowanym sposobem usuwania tego typu wykwitów jest natłuszczanie powierzchni batonu olejem jadalnym. Wymaga to jednak wiele pracy ręcznej i powoduje nadmierne natłuszczenie wędliny.

 

Doskonałym sposobem na odciążenie ręcznej pracy przy usuwaniu wykwitów solnych jest nabłyszczarka do wędlin typu WO 1 z firmy AutomaTech. Urządzenie to występuje w kilku wersjach. Jedną z wersji jest nabłyszczarka. Urządzenie  produkuje mgłę olejową, która zostaje naniesiona równomiernie na osłonkę wędliny. Dzięki całemu procesowi nabłyszczania wędlina matowa, posiadająca wykwity solne lub nierównomiernie natłuszczona uzyskuje delikatny, jednolity połysk.

 

Więcej informacji o nabłyszczarce do wędlin AutomaTech uzyskacie Państwo kontaktując się z Panem Piotrem Królikowskim pod numerem  601 98 79 68.

 

Urządzenia dla przemysłu mięsnego- AutomaTech

 


Autor: Materiał promocyjny AutomaTech

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.