FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Co dalej z brexitem?

Od 1 stycznia 2021 roku kończy się okres przejściowy w relacjach z Wielką Brytanią. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej brexitowi.

Wiceminister zwrócił również uwagę na fakt, że w dalszym ciągu trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską, a Wielka Brytanią. 

– Wielka Brytania to nasz drugi partner handlowy po Niemczech. W okresie styczeń - lipiec wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld euro co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wiceminister podkreślił, że polska administracja od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne na temat brexitu, które adresowane są do przedsiębiorców. 

– Przygotowaliśmy m.in. ulotkę informacyjną ze wskazówkami dla przedsiębiorców, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu – dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Zaapelował jednocześnie do przedsiębiorców o monitorowanie na bieżąco komunikatów administracji rządowej.

– Wszystkim nam powinno zależeć na utrzymaniu jak największej płynności wymiany handlowej z tak ważnym dla Polski partnerem – podkreślił wiceminister.

Zmianie ulegną zasady wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego.

– Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne – poinformował szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Zwrócił jednocześnie uwagę na zmianę zasad dotyczącą zwierząt towarzyszących i prosił o śledzenie informacji w tym zakresie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zmiany dotyczą również wymiany handlowej produktami pochodzenia roślinnego o czym poinformował główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski.

– W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia będą już pobierane opłaty – powiedział Andrzej Chodkowski.

 Poinformował ponadto, że po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Andrzej Romaniuk podkreślił, ze wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej.

– Importer będzie składał wniosek do właściwego inspektoratu wojewódzkiego wniosek o kontrolę jakości handlowej i po pozytywnym jej wyniku otrzyma decyzję o dopuszczeniu produktu do obrotu – powiedział Andrzej Romaniuk.

Poinformował ponadto, że obrót produktami ekologicznymi będzie się odbywał bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej.

Przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Paweł Wyszyński przypomniał, że rolą reprezentowanej przez niego instytucji jest wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz produktów rolno-spożywczych.

– Musimy pamiętać, że w nowej rzeczywistości konieczne będzie dokonywanie czynności celnych – podkreślił.

Dodał jednocześnie, ze cały czas KOWR prowadzi działania informacyjne i promocyjne wspierające polskich przedsiębiorców na zagranicznych rynkach.

 

 

Źródło: MRiRW

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.