"Wyzwania branży mięsnej w 2023 roku" - FirmyMiesne.pl portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

"Wyzwania branży mięsnej w 2023 roku"

19 stycznia 2023 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, której tematem przewodnim były wyzwania branży mięsnej w 2023 roku. Podczas konferencji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Zastępca Dyrektora Generalnego Marcin Wroński udział wzięli także, Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, Wiceminister MRiRW Lech Kołakowski oraz Wiceminister MRiRW Janusz Kowalski.

Dyrektor Marcin Wroński zaprezentował „Sytuację eksportową branży mięsnej”, w której przedstawił wyniki eksportu produktów mięsnych oraz działania KOWR wspierające zagraniczną wymianę handlową. Podkreślił, że Polska jest znaczącym eksporterem mięsa i przetworów, z rosnącymi z roku na rok przychodami z tego tytułu. W okresie jedenastu miesięcy 2022 r. przychody uzyskane przez przedsiębiorców ze sprzedaży zagranicznej mięsa, przetworów mięsnych i żywca były o 38% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 8,9 mld EUR. W strukturze wartości sprzedaży zagranicznej produktów mięsnych drób zajmował 53%, wołowina 24%, a wieprzowina – 19%.

Zwrócił też uwagę, że za wzrost przychodów odpowiadają wyższe ceny transakcyjne oraz wzrost wolumenu eksportu produktów drobiowych, których od stycznia do listopada 2022 r. za granicę sprzedano ponad 1,8 mln ton w ekwiwalencie tuszek, o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

Podkreślił, że pod względem asortymentowym w eksporcie wieprzowiny dominuje mięso (57%), a następnie przetwory wieprzowe (10%). Podobnie jest w przypadku wołowiny – 89% stanowi mięso, a 10% przetwory. W eksporcie drobiu mięso kurze zajmuje 77% w wolumenie, mięso indycze – 12%, a mięso z kaczek i gęsi odpowiednio: 2% i 1%.

Dyrektor Wroński zaznaczył, że od lat największymi partnerami handlowymi Polski są kraje Unii Europejskiej, w tym głównie: Niemcy, Francja, Niderlandy, Czechy, Włochy. Ambicją branży mięsnej jest natomiast jak największa dywersyfikacja relacji biznesowych i skierowanie eksportu również na rynki pozaunijne, m.in. do krajów azjatyckich, ale również Afryki i Ameryki Północnej. 

 

Źródło: KOWR

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.